نوشته چهارم درباره توسعه MyBB 2.0

بسم الله الرحمن الرحیم

باردیگر، زمان این رسیده که نوشته‌ای درباره‌ی توسعه‌ی MyBB 2.0 منتشر شود، این نوشته، چهارمین نوشته از سری نوشته‌های توسعه‌ی مای بی‌بی ۲.۰ است. هم‌اکنون در پیش-آلفا، مای بی‌بی ۲.۰ نسخه‌ی آینده‌ی عمده‌ی انتظار می‌رود، ما تغییرات واقعی در مورد توسعه‌ی مای بی‌بی ۲.۰ را در قالب نوشته‌هایی انتشار خواهیم داد تا از پیش‌رفت توسعه‌ی MyBB 2.0 باخبر شوید.

این ماه، نسبت به ماه‌های قبل توسعه بسیار کند‌تر بوده، زیرا بسیاری از اعضای گروه درگیر پایان دوره‌ی دانشگاه و امتحاناتشان بودند. با این حال، ما موفق به کار برروی ویژگی‌های جدید شدیم که در این نوشته به بررسی آنها و برنامه‌مان برای آینده‌ی مای بی‌بی می‌پردازیم.

CircleCI برای اطمینان از کارها

به منظور افزایش تمیزی و بهبود توسعه‌ی مای بی‌بی ۲.۰، ما از تست‌های واحد از طریق PHPUnit استفاده می‌کنیم.این به ما این اجازه را می‌دهد تا به صورت خودکار کدها را تست کنیم و مطمئن شویم که باگ‌های کمتری در توسعه وجود دارد.برای راحت‌تر شدن کار، ما از سرویسی که CircleCI نام دارد استفاده می‌کنیم، CircleCI به صورت خودکار تست‌های واحد را انجام می‌دهد و همچنین سبک کدنویسی را براساس استانداردهای کدنویسی ما را در هر تغییر در هسته‌ی مای بی‌بی ۲.۰ بررسی میکند، این به ما اطمینان می‌دهد که همه‌ی توسعه دهندگان از استاندارهای واحدی برای کدنویسی استفاده میکنند و محصولی بهتر را به ارمغان می‌آورد.

این موارد برای بقیه‌ی لایبری‌های اضافه توسعه داده شده توسط مای بی‌بی نیز هنگامی که عمومی شوند عرضه خواهد شد.

screen-shot-2015-07-01-at-20-17-19

بهبود‌های فیلد‌های سفارشی پروفایل

فیلد‌های پروفایل یکی از مواردی هستند که در مای بی‌بی ۲.۰ دچار تغییرات و بهبودهای زیادی بودند، فیلد‌های پروفایل می‌توانند با استفاده از گروه‌ها مرتب شوند و همچنین انواع فیلد‌های مختلف را پشتیبانی می‌کند در اضافه فیلد‌های پروفایل دارای قوانین معتبر سازی نیز هستند که اطمینان از درست وارد شدن آنها توسط کاربران را به مدیر می‌دهد. برخی از انواع فیلد‌های پشتیبانی شده عبارت اند از:

  • انتخاب – یک لیست باز و بسته شوند که کاربر می‌تواند یکی از گزینه‌ها را انتخاب کند.
  • نوشته – یک جعبه متن با قابلیت نوشتن یک خط متند
  • ایمیل – یک جعبه متن برای وارد کردن ایمیل در آن
  • URL – یک جعبه متن برای وارد کردن URL در آن
  • عدد – یک جعبه متن برای وارد کردن عدد در آن، همچنین دو دکمه بالا و پایین برای زیاد/کم کردن عدد در آن
  • فضای متن – یک جعبه برای نوشته چندین خط متن در آن

همه‌ی این‌ها از فیلد‌های HTML5 هستند ما در برنامه داریم که امکان اجرای Parser (تبدیل کننده) برای فیلد‌های سفارشی و امکان استفاده از ویرایشگر WYSIWYG در فیلد‌ها را اضافه کنیم.

screen-shot-2015-07-01-at-20-03-04

screen-shot-2015-07-01-at-20-39-08

screen-shot-2015-07-01-at-20-39-08

screen-shot-2015-07-01-at-20-03-34

ویرایش گزینه‌ها برای فیلد انتخاب، فیلد‌های انتخاب می‌توانند به هر تعداد گزینه داشته باشند که مدیر می‌تواند گزینه ها را اضافه یا حذف نماید.

نقل‌قول کردن بخشی از یک ارسال

نقل‌قول کردن یکی از ویژگی‌های مهم انجمن‌هاست که به کاربران انجمن این اجازه را می‌دهد که بخشی از نوشته‌ی دیگر کاربران در در ارسال خود بگنجانند و در مورد ارسال‌های دیگران نظر دهند.

در مای بی‌بی ۱٫x شما می‌توانید یک یا چندین ارسال را به طول کامل نقل قول کنید، در مای بی‌بی ۲.۰، علاوه بر امکان نقل یک یا چندین پست به صورت کامل، شما می‌توانند بخشی از پست را با کمک موس انتخاب کرده و آنرا نقل کنید، این سرعت کار استفاده از انجمن را برای کاربران می‌افزاید، همچنین بخشی برای مدیریت ارسال‌های نقل قول شده نیز اضافه شده که شما در آن میتوانید آنچرا را که برای نقل قول کردن انتخاب کرده‌اید مشاهده کنید.

screenshot_quick-quote

بهبود های تجزیه‌گر

ما بسیار برای توسعه و بهبود بخش تجزیه‌گر ارسال‌ها (از MyCode به Html) کار کرده‌ایم، یکی از کندترین بخش‌های مای بی‌بی و یکی از پرمشکل ترین بخش‌ها نیز بخش تجزیه‌گر آن است. در مای بی‌بی ۲.۰، نه تنها بخش تجزیه‌گر سرعت بهتری پیدا کرده‌است، بلکه کاملا تست شده و سالم‌تر است. علاوه‌بر این تجزیه‌گر ویژگی‌های جدیدی نیز دارد که می‌توان به امکان استفاده از Markdown به جای MyCode اشاره کرد.
منظور از تجزیه‌گر، سیستمی است که که ارسال‌ها را از MyCode یا Markdown به HTML تبدیل می‌کند.

نگاه کردن به آینده – اثر متقابل جامعه‌ی مای بی‌بی

در ماه‌های اخیر ما بر آن شده‌ایم که تیم مای بی‌بی تعامل بهتری با جامعه‌ی بزرگ خود داشته باشد، شروع این نوشته‌ها برای توسعه، یکی از اولین قدم‌های ما برای ایجاد تعامل بهتر بین اجتماع و تیم مای بی‌بی است، سپس ما شروع به سامان‌دهی پیشنهاد‌ها برای مای بی‌بی ۲.۰ و بهبود آن کردیم. ما شروع به انجام گام‌هایی برای نزدیک‌شدن به آنچه جامعه‌ی مای بی‌بی میخواهد کردیم و راه زیادی را در پیش داریم.

در آینده، ما برنامه داریم تا RFC (درخواست برای نظرات) عمومی‌ای با توجه به مسیر مای بی‌بی و ویژگی‌های برنامه‌ریزی شده برگذار کنیم. این به جامعه‌ی مای بی‌بی این اجازه را میدهد تا حرف خودشان را بزنند و مسیر حرکت مای بی‌بی را مشاهده کنند.

ما همچنین نیاز به داوطلبانی برای بهبود مستندات کنونی مای بی‌بی و زمانی که وقت آن برسد، کمک به ما برای نوشتن مستندات کامل برای مای بی‌بی ۲.۰ کنند. ما بزودی نوشته‌ای را با اطلاعات بیشتر برای اینکه چگونه می‌توانید در مستندات مای بی‌بی کمک کنید منتشر می‌کنیم.

باسپاس
تیم مای بی‌بی

4 دیدگاه در “نوشته چهارم درباره توسعه MyBB 2.0”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *