نوشته‌ی دوم درمورد توسعه‌ی MyBB 2.0

بسم الله الرحمن الرحیم

باردیگر، زمان این رسیده که نوشته‌ای درباره‌ی توسعه‌ی MyBB 2.0 منتشر شود، این نوشته، دومین نوشته از سری نوشته‌های توسعه‌ی مای بی‌بی ۲.۰ است. هم‌اکنون در پیش-آلفا، مای بی‌بی ۲.۰ نسخه‌ی آینده‌ی عمده‌ی انتظار می‌رود، ما تغییرات واقعی در مورد توسعه‌ی مای بی‌بی ۲.۰ را در قالب نوشته‌هایی انتشار خواهیم داد تا از پیش‌رفت توسعه‌ی MyBB 2.0 باخبر شوید.

برخی از پشت‌زمینه‌های توسعه

همان‌طور که در نوشته‌ی قبلی اعلام کردیم، مای بی‌بی ۲.۰ با استفاده از فریم‌ورک Laravel 5.0 و با استفاده از زبان PHP توسعه می‌یابد، همچنین از Twig برای سیستم قالب‌ها استفاده می‌کند.
در این نوشته، ما قصد داریم تا موضوع‌های ویژه‌تری را در مورد توسعه برای شما بگشایم، مواردی در مورد فرایند توسعه و تکنولوژی‌هایی که استفاده می‌کنیم و …

در مای بی‌بی ۲.۰، ما تصمیم‌گرفتیم تا از حالت کد PSR-2 برای حالت‌ کدنویسی پیروی کنیم، این بدین معنی است که دستورات حالت کدنویسی قدیمی برای ۱.x رها می‌شود، این تغییر به این معنی است که مای بی‌بی از استاندارد کدنویسی که بسیاری از نرم‌افزارهای وب استفاده می‌کنند، استفاده خواهد کرد و تعویض بین چندین پلت‌فرم توسعه برای توسعه دهندگان راحت تر خواهد بود.

علاوه بر این، مای بی‌بی ۲.۰ از استاندارد بارگذاری خودکار PSR-4 پیروی خواهد کرد و از مدیریت کننده‌ی وابسته‌های Composer به منظور مدیریت کتاب‌خانه‌های اضافه استفاده خواهد کرد، هردوی این‌ها جزء موارد بسیار مورد استفاده و ابزاری‌ هستند که توسط بیشتر نرم‌افزارهای کنونی تحت‌وب استفاده می‌شود و می‌تواند باعث راحت‌تر شدن نوشتن افزونه‌ها و تغییرات برای سیستم مای بی‌بی شود.

در یکی از بخش‌های فرایند توسعه، چندی از اجراء هسته‌ی مای بی‌بی از آن جدا شده و به عنوان یک پکیج جداگانه در سیستم قرار دارند. این مورد این اجازه را به بقیه‌ی توسعه دهندگان می‌دهد تا به راحتی از هسته‌ی مای بی‌بی در پروژه‌ی خودشان استفاده کنند، به طور مثال، ما پکیج جداگانه ای برای تبدیل متن از BBCode به HTML داریم ویا تنظیمات را از هسته‌ی اصلی جدا کرده‌ایم، تمام این پکیج‌ها در آینده به صورت کامل شامل تست‌ها و مستندات نصب و استفاده می‌شوند و توسط هر پروژه‌ی تحت Composer‌ای قابل نصب خواهند بود.

و حال زمان آن رسیده که نیم‌نگاهی به ویژگی‌های جدید بیندازیم

در این بخش چندی اسکرین شات از MyBB خواهید دید و همچنین در مورد یکی از ویژگی‌هایی که بسیاری از کاربران آنرا درخواست کرده‌اند و توسعه‌ی برخی ویژگی‌های موجود نوشته‌هایی را می‌خوانید.

پسند‌کردن محتوا

یکی از ویژگی‌هایی که بسیاری از کاربران از ما درخواست کرده‌اند تا در هسته‌ی مای بی‌بی ۲.۰ باشد، Like یا پسند یا همان سپاس است و اعتبارهای قدیمی ۱.x به پسند‌های جدید تبدیل خواهند شد.
screen-shot-2015-04-13-at-23-18-52
و برای توسعه‌دهندگان، واقعا ساده است که سیستم پسند جدید را به کد سفارشی خودتان اضافه کنید، این بدین معنی است که افزونه‌هایی همچون گالری عکس و … نیز می‌توانند به‌سادگی از سیستم پسند‌کردن محتوا با چندین خط کد ساده استفاده کنند:

<?php

namespace MyBB\Core\Database\Models;

use Illuminate\Database\Eloquent\Model;
use Illuminate\Database\Eloquent\SoftDeletes;
use MyBB\Core\Likes\Traits\LikeableTrait;

class Post extends Model implements HasPresenter
{
 use SoftDeletes;
 use LikeableTrait;

 // The rest of your database model implementation code goes here...
}

این باعث می‌شود تا این ویژگی و ویژگی‌های دیگر در بیشتر برنامه‌های خارجی دیده شوند و این ویژگی توسعه‌ی آسان و قابل سفارشی‌ساختن جز ویژگی‌ها و اهداف مای بی‌بی بوده است و امیدواریم MyBB 2.0 آنرا در تمام طول حیات خود حفظ کند.

نگاهی جدید به لیست کاربران

مانند مابقی بخش های MyBB 2.0، بخش لیست‌کاربران نیز تغییرات کلی کرده‌است، حالت قدیمی نمایش جدولی کاربران با اطلاعات کم حذف و به جای آن هر یک از کاربران در یک کارت شخصی آنها به همراه آواتار و بقیه‌ی مشخصات نمایش داده می‌شوند.
screen-shot-2015-04-13-at-23-28-27

نگاهی جدید به بخش انجمن‌ها

به نظر شما یک انجمن‌ساز بدون انجمن چه می‌شود؟ بخش انجمن‌ها نیز تغییراتی داشته‌است، جامعه‌ی مای بی‌بی درخواست افزودن آواتار به آخرین ارسال کننده و ارسال پاسخ را داشتند که آواتار به هر دو بخش اضافه شده‌است، حداقل رویکرد بخش انجمن‌ها، لیست کردن ارسال‌ها است، به همین دلیل است که اطلاعات اضافه‌ی خیلی کمی در این بخش وجود دارد. ما آنچه‌را می‌خواهیم که از نظر شما کاربران واقعا مهم است.
screen-shot-2015-04-13-at-23-31-20

ایده‌ای دارید؟

این اخبار توسعه‌ی مای بی‌بی ۲.۰ این ماه بود، اگر ایده‌ای دارید و می‌خواهید آنرا به گوش توسعه‌دهندگان مای بی‌بی برسانید از بخش http://community.mybb.com/forum-152.html یک تاپیک ایجاد کرده و ایده‌ی خود را به اطلاع ما برسانید.
باسپاس
تیم مای بی‌بی

5 دیدگاه در “نوشته‌ی دوم درمورد توسعه‌ی MyBB 2.0”

    1. دقیقا معلوم نیست، فعلا توسعه‌اش شروع شده و داره امکانات اساسی بهش اضافه میشه چون برخلاف ۱.۸ مای بی‌بی ۲.۰ از اول کدنویسی میشه و توسعه داده میشه.

      وقتی همه‌ی موارد اساسی‌ای که یک انجمن‌ساز مورد نیاز داشت بهش اضافه شد، اولین نسخه‌ی آلفا به صورت عمومی برای اینکه دیگران هم بتونن توی توسعه کمک کنن منتشر میشه.

  1. پیشرفت ها خیلی خوب و کامل بودند. جای بهتر شدن داره هنوز ، امیدوارم یه حال اساسی هم به پروفایل ها بدند مثه لیست دوستان پیشرفته + ارسال پیغام بازدیدکنندگان ، بهتر از ویبولتین میتونند کار کنند نیاز به تقلید هم نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *